BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Tarpslankstelinių diskų išvaržos

Tarpslankstelinių diskų išvaržos.

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Taisyklingas tarpslankstelinio disko išsiveržimo ar plyšimo pavadinimas yra disko minkštiminio branduolio išvarža.

Tarpslankstelinis diskas su nepažeistu skaiduliniu žiedu yra atsparus išvaržoms. Priežastys dar ir dabar nėra iki galo aiškios. Nustatyti faktoriai, didinantys tarpslankstelinių diskų išvaržų tikimybę: mechaninė perkrova, patologija, prasta mityba, amžius, gyvenimo būdas, ankstesnės traumos, pasikartojančios mikrotraumos, darbo ypatybės, socioekonominiai faktoriai, genetiniai faktoriai. Dažniausios tarpslankstelinių diskų išvaržos yra juosmens srityje, kaklinės ir juosmeninės stuburo dalies išvaržų santykis 1:6. Kaklinėje stuburo dalyje išvaržų dažnis:

  • C6 - C7: 69%
  • C5 - C6: 19%
  • C7 - Th1: 10%
  • C4 - C5: 2%.

Dažniausiai disko minkštiminis branduolys išsiveržia užpakaline ar užpakaline - šonine kryptimi link nugaros smegenų ar nugaros nervų šaknelių (žr. 1  lentelę ir 1 pav.).

1 lentelė. Tarpslankstelinių diskų išvaržų tipai.

Diskų išvaržų tipai

Apibūdinimas

Protrūzija Besiveržiantis minkštiminis branduolys yra skaidulinio žiedo viduje, bet gali sudaryti spaudimą nugaros smegenims.
Prolapsas Besiveržiantis minkštiminis branduolys pasiekia užpakalinį disko kraštą, bet lieka izoliuotas išorinio skaidulinio žiedo sluoksnio.
Ekstruzija Skaidulinis žiedas plyšta, minkštiminis branduolys iš disko prasiveržia į epidurinį tarpą - tarp stuburo kanalo sienos ir kietojo smegenų dangalo.
Sekvestracija Minkštiminio branduolio dalelės ir fragmentai pasklinda epiduriniame tarpe.

1 pav. Diskų išvaržų tipai.

Minkštiminio branduolio protrūzija yra lengviausia išvaržos forma, gali pasireikšti lokaliu skausmu dėl spaudimo į skaidulinio žiedo užpakalinę sritį ir/ar užpakalinį išilginį raištį. Tarpslankstelinių diskų išvaržos su minkštiminio branduolio prolapsu, ekstruzija ar sekvestracija gali sukelti tiesioginį nervinių struktūrų spaudimą. Riboti kaklo judesiai, čiuopiami įsitempę raumenys, trigeriniai taškai. Esant kaklinės srities tarpslankstelinio disko išvaržai, kaip antrinis mechanizmas, pasireiškia kaklo šaknelinis sindromas, skausmas dažniausiai plinta į atitinkamą kaklo sritį ir ranką. Skausmas kakle ir rankoje sustiprėja keliant daiktą, čiaudint, kosint, o gulint sumažėja. Dėl nervinių struktūrų spaudimo taip pat gali nusilpti rankų raumenys. Praėjus ūmiam periodui, atliekami lankstumo ir raumenų stiprinimo pratimai.LITERATŪRA:

Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010.

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą