BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Juosmeninės stuburo dalies tyrimas

Juosmeninės dalies nugaros skausmas - vienas iš dažniausiai pasitaikančių skausmų išsivysčiusiose šalyse. Nors gyvenimo ir gydymo salygos gerėja, tačiau pacientų, kenčiančių šios stuburo dalies skausmus, nemažėja. Juosmeninio stuburo segmento funkcija - palaikyti viršutinės stuburo dalies svorį bei paskirstyti jį dubeniui ir apatinėms galūnėms. Dėl tokios šio segmento pozicijos, atlikdamas tyrimą, specialistas turi atkreipti dėmėsį į viršutinius stuburo segmentus, klubo ir kryžkaulio klubinius sąnarius. Tiksliai įvardinti juosmeninės dalies problemą yra sudėtingas ir kruopštus procesas, todėl ypač svarbu atskirti mechaninį pažeidimą nuo neurologinių problemų. Diagnostikos procesas apsunkinamas tada, kai pacientas nejaučia radijuojančių skausmų žemiau kelio sąnario.

Tyrimo procedūra pradedama nuo paciento ligos istorijos analizavimo. Po to kineziterapeutas užduoda pacientui klausimus, susijusius su atsiradusiais skausminiais pojūčiais (Kokia jaučiamo skausmo trukmė? Koks paciento amžius? Kokį darbą dirba? Koks pažeidimo mechanizmas (jei buvo, kokia trauma)? Kokia skausmo lokalizacija? Po paciento apklausos atliekama vizualinė diagnostika, kurios metu įvertinama laikysena, eisena, psichologinė būsena, odos pakitimai (iškilimai, dėmės).
Pacientui atliekant aktyvius judesius kineziterapeutas stebi ar nesumažėjusios judesių amplitudės, ar aktyvūs judesiai nesukelia skausmo, spazmų, sustingimo jausmo ar judesio blokavimo. Jeigu leidžia galimybės specialistas po aktyvių judesių gali taikyti pasyvius judesius. Šiuos judesius atlikti yra sunku dėl paciento kūno svorio, todėl šią procedūra atlikti reikia ypač atsargiai. Taip pat, jei yra galimybių, galima taikyti judesius su izometriniu pasipriešinimu, kurių metu naudojama kineziterapeuto jėga ar paciento kūno svoris.
Po judesių su izometriniu pasipriešinimu, specialistas vertina dubens ir apatinės galūnės sąnarius. Kiekvienas nukrypimas nuo normos (amplitudžių, skausmo judesio metu) yra fiksuojamas.
Vertindamas miotomus specialistas atlieka raumenų testavimą, kurio metu atliekamas izometrinis raumenų susitraukimas, trunkantis ne mažiau 5 sekundžių. Jei įmanoma, abi pusės gali būti testuojamos vienu metu tam, kad objektyviau įvertinti jėgos skirtumą.
Specialūs testai laikomi neatskiriama paciento tyrimo dalimi. Tačiau jie neturėtų būti atliekami be kitų ištyrimo būdų. Neurodinaminiai testai (Slump test, Lasego testas, kelio lenkimas gulint ant pilvo) atliekami jei yra aiškūs neurologiniai simptomai. Kiti specialūs testai yra atliekami jei specialistas mano, kad jie padės nustatyti tikslesnę ar patvirtinti esamą diagnozę.
Jeigu atlikus iki šiol aprašytą juosmeninės stuburo dalies tyrimą, specialistas nusprendžia, kad problema yra sąnaryje, yra atliekama to sąnario apčiuopa. Čiuopiant sąnarį yra fiksuojama padidėjusi temperatūra, raumenų spazmas ar kiti simptomai, kurie rodo vykstančius patologinius procesus.

Šaltinis: Orthopedic Physical Assessment 5th edition, Magee, David J. - ISBN - 9780721605715

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą