BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skoliozė

Daugiau informacijos apie skoliozę ir jos gydymą rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Skoliozė. Nugaros iškrypimas

Skoliozė. Nugaros iškrypimas. Skoliozės apibrėžimas

Skoliozės apibrėžimas

Skoliozė yra stuburo iškrypimas į šoną. Skoliozė gali pasireikšti krūtininėje, juosmeninėje, arba tarpe tarp krūtininės – juosmeninės stuburo dalių. Jeigu skoliozė yra krūtininėje dalyje, galimybė, kad turėsite kvėpavimo problemų – padidėja. Esant tipinei skoliozei, žmogaus stuburas dažniausiai būna „S“ arba „C“ formos. Įprastai skoliozė yra skirstoma į įgimtą skoliozę (sukeltą slankstelių anomalijų gimimo metu) ir idiopatinę skoliozę (kuomet skoliozė atsiranda vaikystėje ir paauglystėje), arba dėl šalutinių priežasių (pralyžius, stuburo raumenų atrofija, fizinė trauma).

Daugiau informacijos apie tai, kaip gydytis turint nugaros skoliozę rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Skoliozės tipai

Dextroskoliozė – yra skoliozė su išlinkimu į dešinę pusę, kai kūno vingis į kairę.

Levoskoliozė – yra skoliozė su išlinkimu į kairę, kai kūno vingis į dešinę.

Rotoskoliozė – yra skoliozė kurios slankstelių pasisukimas yra trimatis ir ypač ryškus.

Skoliozės priežastys

 • Skoliozė dažnai yra pastebima pacientėms moterims bei pacientams, kurie serga celebriniu pralyžiumi arba spina bifida.
 • Anomalijos, tokios kaip ataugos stuburo kanale taip pat gali sukelti skoliozę.
 • Slankstelių deformacija gimimo metu taip pat gali sukelti skoliozę.
 • Gali atsitikti ir taip, kad vaikystėje patirta trauma vėliau sukels skoliozę.

Keturis iš penkių atvejų skoliozė yra idiopatinė, tai reiškia, kad priežastis nežinoma. Idiopatinė skoliozė dažnai pasitaiko iš kartos į kartą, tačiau 1997 metais buvo nustatyta, kad skoliozė ir genai nėra susiję. Idiopatinė skoliozė kartais pasireiškia vaikams, kurie neturėjo jokių su kaulais ar sąnariais susijusių problemų. Skoliozė neatsiranda dėl prastos laikysenos, dietos, ar netaisyklingo sunkių daiktų nešiojimo.

Idiopatinė skoliozė yra klasifikuojama pagal amžių.

 • Infantilinė. Iškrypimas atsiranda iki 3 metų amžiaus. Šis tipas rečiau pasitaiko JAV ir dažniau Europoje.
 • Juvenilinė. Iškrypimas atsiranda tarp 3 -10 metų.
 • Jauno amžiaus. Šis iškrypimas atsiranda tarp 10-13 metų, prieš pradedant bręsti.
 • Suaugusių. Šis iškrypimas prasideda subrendus fiziškai.

Kitų trijų tipų skoliozės priežastys yra žinomos:

 • Įgimta skoliozė atsiranda dėl įgimtos kaulų deformacijos ar kitų organų defekto.
 • Neuroraumeninės sistemos sukelta skoliozė atsiranda dėl per laisvos raumenų kaulų laikančių stuburą kontrolės. Dažniausios šio tipo skoliozės priežastys yra cerebrinis paralyžius ir raumenų distrofija.
 • Degeneracinė skoliozė gali būti sukelta diskų, kurie skiria slankstelius degeneracijos arba sąnarių artrito.

Skoliozė sukelia torso asimetriją žiūrint iš priekio į nugarą. Tuomet aiškiai matosi, kad dažnais atvejais vienas petys yra auksčiau negu kitas.

Vaikui augant iškrypimas didėja. Skoliozė, kuri prasideda anksčiau, progresuoja labiau. JAV daugiau negu 30 valstijų buvo atliktas tyrimas ir paaiškėjo, kad skoliozę dažniausiai paaugliams pastebi mokyklos medicinos seselės ir kūno kultūros mokytojai.

Skoliozės ženklai ir požymiai

Klubo, krūtinės ląstos, pečių dislokacija

Stuburo iškrypimas

Vienas petys yra auksčiau negu kitas

Riboti krūtinės judesiai

Sunkus kvėpavimas

Nesimetriška krūtinė

Nevienodas atstumas tarp rankų ir kūno

Tam tikrais atvejais susilpnėjusi nervų veikla

Skirtingas pečių aukštis

Ir kiti skoliozės simptomai.

Diagnozė

Skoliozės diagnozę nustato ortopedas. Yra surenkama informacija apie pacientą, taip pat užduodami klausimai apie kitus šeimos narius turinčius skoliozę. Patikrinimo metu fiziškai yra nustatomas stuburo išsivystymas, neurologinis patikrinimas (kuris gali atskleisti kaulų – raumenų problemas), nugaros asimetrijos matavimas. Nugaros patikrinimas yra atliekamas pacientui stovint ir lenkiantis į priekį, gulant, tyrimas apima visus vizualinius aspektus. Skoliozei matuoti naudojamas skoliometras. Skoliometras – mechaninė priemonė skoliozei matuoti.

Jeigu aptinkamas iškrypimas, yra daroma viena arba daugiau rentgeno nuotraukų, tikslingai nustatyti skoliozės dydį bei laipsnį. Rentgenas parodo dubens kaulų ir klubų asimetriją, kaulų lokalizaciją,

iškrypimo laipsnius ir plotus. Kreivė yra brėžiama pagal tai, kur iškrypimas prasideda ir baigiasi, į kurią pusę išsilenkęs ir Cobb kampas. Cobb kampai parodo linijų projekcijas. Gydant skoliozę kampai yra nuolatos matuojami tokiu būdu stebimas pokytis.

Retkarčiais yra naudojamas magnetinis rezonansas (MRI), tam, kad tiksliau galima būtų matyti stuburo kanalo elementus bei nervines šakneles jeigu yra tikėtinas neurologinis fonas.

Gydymas

Skoliozės gydymas priklauso nuo iškrypimo dydžio bei skausmo.

Iškrypimai, mažesni negu 20 laipsnių dažniausiai nėra gydomi, išskyrus vaikams, kurie yra vis dar augantys. Vaikams kurių iškrypimo kampas yra 20-30 laipsnių ir suaugusiems, kurių iškrypimas 40 laipsnių ar net šiek tiek daugiau, nors ir nejaučiamas skausmas tačiaun jau yra reikalingas stebėjimas,. Vaikams arba paaugliams kurių iškrypimas yra 30 ir kurie dar bent metus augs gali būti reikalinga stuburo konstrukcija. Konstrukcija negali ištaisyti iškrypimo, tačiau gali būti efektyvi sustabdant arba sulėtinant stuburo iškrypimą. Konstrukcija suaugusiems yra naudojama labai retai, išskyrus tuos atvejus, kuomet skausmas yra labai didelis.

Kaip neinvazinė alternatyva, pacientui gali būti pasiūlytas koreguojantis korsetas. Korsetus dažniausiai reikia nešioti 22-23 valandas per parą, nors kai kurie gydytojai rekomenduoja atliekant pratimus korsetą nusiimti.

Sergant idiopatine skolioze operacija dažniausiai yra rekomenduojama, jei:

 • Iškrypimas progresavo nepaisant korseto
 • Iškrypimas yra didesnis negu 40-50 laipsnių paaugliams dar nesibaigus augimo periodui
 • Suagusio žmogaus iškrypimas yra didesnis negu 50 laipsnių ir didėja
 • Žmogus nuolatos jaučią stiprų skausmą

Ortopedinės operacijos kaulų raumenų skoliozei dažniausiai yra atliekamos anksčiau. Operacijos tikslas yra pakoreguoti deformaciją kaip tik įmanoma labiau, apsaugoti nuo kitokių deformacijų, bei kuo daugiau kaip tik įmanoma sumažinti skausmą.

Operacija dažniausiai gali pakoreguoti 40-50% iškrypimo, o kartais net 80%, tačiau ji ne visada panaikina skausmą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Skoliozė”

 1.   Žolelės rašo:

  Velniop tą velnio neštą ir pamestą farmaciją, pasikliaukime žolelėmis

Rašyk komentarą