BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skausmo šaltiniai

Visa informacija panaudota iš www.kineziterapija.org . Ten rasite daugiau informacijos apie stuburo bei kitus susijusius skausmus.

Skausmo šaltiniai

Kiekviena kaklo srities struktūra, gaunanti įnervaciją, gali būti potencialiu skausmo šaltiniu.

Skausmo klasifikacija pagal kilmę

 • neurogeninis,
 • spondilogeninis (dėl slankstelių pokyčių),
 • viscerogeninis (dėl vidaus organų funkcijos sutrikimo),
 • psichogeninis.

Neurogeninis skausmas

Neurogeninis skausmas nėra lengvai diferencijuojamas. Šaknelinis skausmas kyla dėl nugarinių nervų ar neuronų aksonų užpakalinių šaknelių ganglijuose sudirginimo, o dėl nespecifinių receptorių (nociceptorių) vidaus ir kituose organuose sudirginimo taip pat gali kilti minėtas skausmas.

Neurogeninę simptomatiką sukelia motorinių arba sensorinių nervų laidumo sutrikimas, bet laidumo sutrikimas nėra skausmo priežastis. Neurogeninės simptomatikos priežastis ne visada yra ir skausmo priežastis.

Radikulitas gali sukelti ir skausmą, ir neurologinę simptomatiką, bet skausmas pasireiškia ne kakle, bet rankoje. Jei uždegimas plačiai apima nervų šakneles, gali pradėti skaudėti ir kaklą. Tokiu atveju pacientas turės tris problemas su skirtingais pasireiškimo mechanizmais:

 • neurologinę simptomatiką dėl laidumo sutrikimo,
 • radikulitinį skausmą dėl nervo šaknelės uždegimo,
 • kaklo skausmą dėl kietojo nugaros smegenų dangalo uždegimo.

Dėl kaklo srities nugarinių nervų pažeidimo gali atsirasti skausmas, nusilpti raumenys, sutrikti jutimai.

Neurogeninę simptomatiką ir skausmą taip pat gali sukelti stuburo stenozė, susiaurinanti stuburo kanalą, nervų šaknelių kanalus ar tarpslankstelines angas.

Degeneraciniai pokyčiai (disko išvarža, susidarę osteofitai, sustorėję raiščiai) susiaurina erdvę, kurioje yra stuburo smegenys ir nervų šaknelės.

Spondilogeninis skausmas

Yra daug priežasčių, galinčių sukelti stuburo slankstelių skausmą, bet dažniausios priežastys: įvairios kilmės lūžimai, osteomaliacija (kaulo suminkštėjimas), osteoporozė (kaulo retėjimas), infekcija, uždegimas, metastazės kauluose. Kartu su skausmu gali pasireikšti simptomai: svorio kritimas, karščiavimas, naktinis skausmas, deformacijos.

Viscerogeninis skausmas

Vidaus organų skausmas paprastai nėra supainiojamas su galvos, kaklo ar nugaros skausmais, kadangi pagal specifinius simptomus ir požymius galima tiksliai nustatyti ligą. Tačiau jei vidaus ligos pasireiškimas yra netipiškas, ją diagnozuoti būna daug sunkiau.

Krūtinės ląstos organų liga gali pasireikšti skausmais kakle, krūtinėje ar petyje.

Psichogeninis skausmas

Nerimas, depresija, panikos sutrikimai gali paskatinti raumenų įsitempimą, o vėliau - ir spazmą. Atpažinti psichologinės, emocinės kilmės skausmą gali padėti dėmesio atkreipimas į tai, kad skausmui apibūdinti pacientai gali vartoti emocijas atspindinčius išsireiškimus, pvz., „kankinantis” kaklo skausmas. Pacientai, kurie negali daugiau į nieką susikoncentruoti, išskyrus simptomus, ir kurie teigia, kad simptomai trukdo atlikti bet kokį judesį, turėtų būti nukreipti psichologo/psichiatro konsultacijai.

Daugelio studijų metu nustatytas ryšys tarp psichosocialinių sutrikimų ir lėtinio kaklo ar nugaros skausmo. Skausmo charakteristikos (dažnis, intensyvumas, trukmė, pobūdis) padeda nustatyti skausmo kilmę (žr. 1 lentelę).

Padėties įtaka

Jei kaklo ar nugaros skausmas yra sukeltas vidaus organų patologijos, judesiai nėra apriboti ir skausmingi. Užsitęsusio skausmo pasėkoje atsiradęs apsauginis raumenų funkcijos apribojimas, nejudrumas sukelia pokyčius biomechanikoje.

„Raudona vėliava” - skausmas, kuris nemažėja pailsėjus ar pakeitus padėtį, nėra mechaninio arba nervų - raumenų - skeleto funkcijos sutrikimo pobūdžio.

Skausmas naktį

Skausmas naktį gali būti rimto susirgimo (pvz., auglio, infekcijos ar uždegimo) priežastis.

„Raudonos vėliavos”

 • amžius iki 20 metų ir virš 50 metų,
 • ženklus nepaaiškinimas svorio kritimas,
 • ankstesnė auglio diagnozė,
 • pastovus skausmas, nemažėjantis pailsėjus,
 • pasireiškia naktį, sutrikdo miegą.

LITERATŪRA:
Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010.

Daugiau informacijos www.kineziterapija.org

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą