BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Minkštieji audiniai ir nervinio audinio struktūros

Minkštieji audiniai.

Daugiau panašių straipsnių rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Kaklinėje stuburo dalyje, pradedant C2 ir iki T1, yra tarpslanksteliniai diskai. Tarp C1 ir C2 tarpslankstelinio disko nėra, tik raiščiai ir sąnarinės kapsulės atlaiko pernelyg stiprius judesius. Tarpslanksteliniai diskai amortizuoja smūgius, suderina judesį ir atskiria slankstelių kūnus, suteikdami tarpslanksnelinėms angoms pakankamą aukštį. Kiekvieno disko centrą sudaro minkštiminis branduolys, o pakraštį skaidulinis žiedas (1 pav).

1 pav. Tarpslankstelinio disko struktūriniai komponentai: minkštiminis branduolys (NP „nucleus pulposus”), skaidulinis žiedas (AF „annulus fibrosus”).

Tarpslankstelinių diskų degeneraciniai pokyčiai ir/ar išvaržos gali pažeisti stuburo smegenis ar nervų šakneles.

Kiekvieno slankstelio lygyje yra keletas raiščių, kurie kaklinei stuburo daliai suteikia tvirtumo ir stabilumo. Ašies danties ir atlanto sąnarį sutvirtina skersinis, sparninis ir atlanto - ašies priedinis raištis. Priekinis ir užpakalinis išilginis raiščiai tęsiasi per visų stuburo slankstelių priekinius ir užpakalinius (stuburo kanale) paviršius ir diskus, suteikia stabilumo fleksijos ir ekstenzijos metu. Užpakalinis išilginis raištis taip pat sutvirtina užpakalinį žiedą. Slankstelių skersines ataugas jungia tarpskersiniai raiščiai, slankstelių lankus - geltonieji raiščiai, keterines ataugas - tarpketeriniai raiščiai. Virš keterinių ataugų per visą stuburą tęsiasi antketerinis raištis, kuris, pripildydamas kaklinę lordozę, praplatėja ir vadinamas sprando raiščiu, jis papildo atramą užpakalinei kaklo daliai. Facetinių (tarpslankstelinių) sąnarių kapsulių raiščiai, antketeriniai, tarpketeriniai ir geltonieji raiščiai suteikia stabilumo fleksijos metu.

Kaklo raumenys suteikia galimybę atlikti kaklo ir galvos judesius. Kaklo raumenys pagal funkciją gali būti skirstomi į priekinius - fleksorius ir užpakalinius - ekstenzorius. Užpakalinės grupės kaklo raumenys skirstomi į paviršinius ilguosius ir giliuosius trumpuosius, esančius šalia stuburo. Pavyzdžiui, klubinis šonkaulių raumuo (kaklinė dalis) ir ilgiausiasis nugaros raumuo apima daug slankstelių ir yra paviršiuje, o giliai esantys trumpieji kaklo raumenys yra tik tarp gretimų slankstelių. Kai užpakalinės grupės kaklo raumenys susitraukia abipusiai, išgaunamas kaklo ir/ar galvos ekstenzinis judesys, o kai vienoje pusėje - rotacinis. Priekinėje kaklo dalyje išsidėstę laiptiniai ir galvos sukamieji raumenys yra svarbūs galvos ir kaklo fleksoriai ir papildomi rotatoriai. Kai kurių paviršinių nugaros raumenų (trapecinio, rombinio, keliamojo mentės ir plačiausiojo nugaros raumenų) prisitvirtinimo sritys yra ir kaklinėje stuburo dalyje, todėl pažeidus šiuos raumenis, gali pasireikšti kaklo skausmas.

Nervinio audinio struktūros

Stuburo smegenys prasideda ties didžiąja kaukolės anga ir tęsiasi maždaug iki L2 slankstelio lygio. Stuburo smegenys yra apie 10mm diametro, o stuburo kanalo diametro vidurkis - apie 17mm. Stuburo kanalas plačiausias yra ties C3 - C5. Iš stuburo smegenų išeinančios priekinės motorinės ir ateinančios užpakalinės sensorinės šaknelės susijungusios suformuoja nugarinius nervus. Visi kaklo srities nugariniai nervai sudaryti iš motorinių ir sensorinių skaidulų, išskyrus C1, kurį sudaro tik motorinės skaidulos. Nugariniai nervai, išėję pro kanalus, pasidalina į priekines ir užpakalines šakas. Priekinės šakos įnervuoja šalia stuburo esančius raumenis bei suformuoja petinį rezginį, įnervuojantį viršutinę galūnę. Užpakalinės šakos įnervuoja raumenų, odos, sąnarių struktūras užpakalinėje kaklo srityje. Disko minkštiminis branduolys neturi inervacijos, įnervuotas yra skaidulinis žiedas.

LITERATŪRA:
Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010.

Daugiau informacijos www.kineziterapija.org

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Minkštieji audiniai ir nervinio audinio struktūros”

  1.   Sky rašo:

    Labai įdomus straipsnis, patiko..

Rašyk komentarą