BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaklo slanksteliai

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Kaklinė stuburo dalis sudaryta iš 7 slankstelių, kuri skirstoma į viršutinę (C1-C2) ir apatinę (C3-C7) sritį (žr. 1pav.). Šios sritys skiriasi anatomine sandara ir funkcija.

1 pav. Kaklinės stuburo dalies priekiniame vaizde, rodomos struktūros: skersinė atauga (transverse process), kablinis slankstelių sąnarys (uncovertebral joint), tarpslankstelinė anga (intervertebral foramen), kablinė atauga (uncinate process), užpakalinis gumburėlis (posterior tubercle), priekinis gumburėlis (anterior tubercle).

C1 (atlantas) ir C2 (ašis) išsiskiria iš visų slankstelių. Atlantas neturi kūno ir sudarytas iš dviejų lankų, vietoj viršutinių sąnarinių ataugų yra elipsoidinės sąnarinės duobės, kurios su  pakaušiniais krumpliais sudaro sąnarius, apačioje atlantas jungiasi su ašimi. Ašies kūnas baigiasi ašies dantimi, kuri jungiasi su atlanto priekiniu lanku, sudarydama vidurinį ašinį atlanto sąnarį. Normoje tarp atlanto priekinio lanko ir ašies danties atstumas turi būti mažesnis nei 3 mm. Ši jungtis gali būti pažeista traumos ar ligos, pvz., reumatoidinio artrito. Esant 3mm ir didesniam atstumui, fleksijos bei ekstenzijos metu  pasireiškia nestabilumas.

Atlantas ir ašis derinyje su pakauškauliu dalyvauja fleksijoje, ekstenzijoje ir rotacijoje. Atlanto - pakauškaulio sąnarys leidžia atlikti 10º fleksiją ir 25º ekstenziją. Kaklinėje stuburo dalyje didžiausia dalis rotacijos atliekama per C1 - C2 jungtį: 45º rotacijos visomis kryptimis. Per C1 - C2 jungtį taip pat galima kelių laipsnių fleksija - ekstenzija. Šoniniai atlanto - ašiniai sąnariai jungia atlanto apatines sąnarines duobes su ašies viršutiniais sąnariniais paviršiais.

Apatinės srities kaklo slanksteliai tarpusavyje yra panašios formos ir funkcijos. Slankstelius tarpusavyje jungia tarpslanksteliniai (facetiniai) sąnariai.
Kaklo slankstelių kūnai, einant stuburu žemyn, po truputį stambėja, C2 - C6 slankstelių keterinės ataugos yra dvišakės, C7 keterinė atauga yra ilgoka, todėl slankstelis vadinamas kyšančiuoju slanksteliu, lengvai apčiuopiamas tiriant ir parodo ribą, skiriančią kaklinę stuburo dalį nuo krūtininės. Prie kaklo slankstelių keterinių, skersinių ataugų bei plokštelių tvirtinasi raumenys. C2 - C3 jungtyje skiriasi sąnarinių paviršių formos, tai padidina slankstelių funkcines galimybes. Tai yra tarpinė kaklinės stuburo dalies sritis, kur rotacinis judesys pasikeičia į priekinį fleksinį, ekstenzinį ir šoninį fleksinį. Per kiekvieną segmentą (du šalia esančius slankstelius, kuriuos supa raiščiai, raumenys, kraujagyslės ir nervai) galima apytiksliai 10º fleksija, didžiausios fleksijos galimybės yra C4 - C5 ir C5 - C6 segmentuose. Šoninis lenkimas pirmiausia vyksta C3 - C4 ir C4 - C5 segmentuose.

Kaklo slankstelių horizontalus poslinkis fleksijos ir ekstenzijos metu daugiau nei 3,5mm arba didesnė nei 11º kampinė deformacija rodo stuburo nestabilumą. Visi kaklo judesiai yra susieti, rotacija yra susijusi su šonine fleksija ir atvirkščiai. Tam tikrų judesių sutrikimas klinicistams leidžia nustatyti pažeistą segmentą ir ypatingai kur jis yra: viršutinėje ar apatinėje kaklo srityje.

Apatinė kaklo slankstelių sritis (C3 - C7) turi specifinius sąnarius, dar vadinamus kabliniais slankstelių arba neurocentriniais sąnariais. Jie yra slankstelių kūnų užpakalinėje - šoninėje dalyje priešais išeinančias nervų šakneles (žr. 1 ir 2 pav.).

2 pav. Kablinių slankstelių sąnarių padėtis kaklinės dalies nugarinių nervų atžvilgiu.

Gimus šių jungčių dar nėra, jos susiformuoja apie 10 gyvenimo metus. Šios “jungtys” nėra laikomos tikraisiais sąnariais, kol neturi sinovijos. Manoma, kad šie sąnariai susidaro dėl degeneracinio skilimo ar fibrozinio audinio vidinės rezorbcijos viršutinėje - užpakalinėje - šoninėje srityje.

LITERATŪRA:
Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą