BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaklinė stuburo dalis

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Kaklinės stuburo dalies patologija aprašoma jau antikiniais laikais. Egipte rastas papirusas, kuriame daugiau kaip prieš 5000 metų aprašyti kaklo patempimai ir dislokacijos. Hipokratas, kuris gimė 460 m.pr.m.e., yra kaklinės stuburo dalies trakcijos (tempimo) idėjos pradininkas, jis taip pat nustatė, kad kaklinės dalies stuburo pažeidimai gali būti paralyžiaus priežastis.

Kaklinės srities patologija klinikinėje praktikoje pasitaiko dažnai. Apie 13% moterų ir 9% vyrų bendroje populiacijoje jaučia kaklo skausmą, su ar be rankos skausmais. Vienas iš trijų asmenų yra bent kartą gyvenime patyręs kaklo skausmą. Skausmas dažniausiai pasireiškia darbo vietoje, 51% - 80% dirbančiųjų gali nurodyti kaklo ir rankos skausmo epizodą. Skausmo epizodai darbe su amžiumi dažnėja. 25 - 29 metų amžiaus grupėje 25% - 30% žmonių skundžiasi kaklo sustingimu, o 5% - 10% patiria skausmo plitimą į ranką. Virš 45 metų amžiaus apie 50% žmonių skundžiasi kaklo sustingimu, o 25% - 40% plintančiu į ranką skausmu.

Dažnai kaklinė sritis nukenčia autoįvykių ar kitų traumų metu.

Lėtinis kaklo skausmas statistiškai reikšmingai koreliuoja su pirminiais kaklo, nugaros, peties pažeidimais; su darbu susijusiu psichologiniu stresu; su fizine įtampa.

Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad kaklo srities skausmus gali sukelti ir vidaus organų patologija, uždegiminiai, infekciniai procesai bei navikai.

Prieš  suteikiant kvalifikuotą pagalbą, reikia išmanyti kaklo srities anatomiją, biomechaniką, pažeidimų priežastis ir mechanizmus.

Kaklo srities anatomija ir biomechanika

Kaklinė stuburo dalis yra pati mobiliausia stuburo dalis, atlieka tris pagrindines funkcijas:

  • Yra atrama galvai ir suteikia jai stabilumą.
  • Suteikia galimybę galvai atlikti judesius visose plokštumose.
  • Apsaugo šalia kaklo einančias struktūras: stuburo smegenis, nervų šakneles, slankstelines arterijas.

Dėl traumos ar ligos sutrikus šioms pagrindinėms kaklinės stuburo dalies funkcijoms, gali pablogėti sveikata ar atsirasti negalia.

LITERATŪRA:
Donald A. Neumann. Kinesiology of the musculoskeletal systems. Foundations for Rehabilitation, 2th edition, 2010.

Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.kineziterapija.org

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Kaklinė stuburo dalis”

  1.   Ula rašo:

    as tai lankiau
    reabilitacija northway medicinos centre ir tikrai likau patenkinta.

Rašyk komentarą